Być FIT czy FAT

Posted In: Porady

Tagi:

„Życie jest marzeniem, zacznij je urzeczywistniać.”

Życie składa się z wyborów. Codziennie dokonujemy ich tysiące. Niektóre są banalne, inne ważne. Z braku czasu  nad wieloma decyzjami w ogóle się nie zastanawiamy i podejmujemy je automatycznie pod wpływem wieloletnich przyzwyczajeń.

Chcemy być zdrowi, wieść dobre i dostatnie życie, chcemy przy tym ładnie wyglądać, czuć, że jesteśmy sprawni, chcemy być po prostu  – fit, co z angielskiego dosłownie znaczy „być sprawnym”.

 U nas znaczenie „be fit”  jest rozumiane szerzej …

Bycie fit – oznacza dla nas nie tyle bycie sprawnym, co posiadanie energii życiowej, dobrej kondycji, optymalnego zdrowia i  samopoczucia. Bycie FIT najogólniej mówiąc, oznacza bycie zdrowym.

Jeśli wpadliśmy w spiralę złych nawyków żywieniowych, a nasz styl życia pozostawia wiele do życzenia, powinniśmy małymi krokami i na początku z namysłem( by zmienić automatyzm myślenia),  dokonywać właściwych wyborów.

To proste! Wcale też nie oznacza rezygnacji z dobrego życia.

Racjonalna dieta oraz aktywność fizyczna powinny być  nawykami naszej codzienności.

Małymi krokami, powoli a konsekwentnie, zmieniaj swoje przyzwyczajenia. Słodycze zamieniaj na owoce, biały chleb na ciemny, siedzenie przed serialem w TV na spacer itd….

Po prostu – wybieraj to, co dobre dla Twojego zdrowia!

….a przy tym:

Bądź realistą.

Dokonuj małych zmian. Metoda małych kroków jest skuteczniejsza, niż dużych i szybkich zmian. Nagradzaj się za małe sukcesy. Bądź realistą i nie sądź, że od razu wszystko zmienisz.

Próbuj.

Kosztuj, smakuj, odkrywaj, poznawaj….. Może to, czego jeszcze nie znasz i dotąd nie spróbowałeś, okaże się najlepsze w twoim życiu. Może poznawanie nowych smaków  w postaci : nowych dań, potraw, owoców, warzyw sprawi ci wiele radości. Nie zapominaj, że tylko urozmaicona dieta  zaspokoi pełne zapotrzebowanie twojego organizmu na składniki odżywcze.

Bądź elastyczny.

Nie zamartwiaj się, gdy czasami ulegniesz pokusie. Nie skupiaj uwagi na tym, co ci nie wyszło, a myśl o tym co przed tobą.

Bądź aktywny.

Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na cały organizm, poprawia kondycję, zwiększa odporność na zmęczenie, wpływa na  równowagę i koordynację ruchową, poprawia ukrwienie sprawniej zaopatrując organizm w tlen, obniża poziom stresu, poprawia koncentrację, pobudza pracę OUN, wzmacnia i stabilizuje stawy, przeciwdziała osteoporozie, wzmacnia mięśnie, zapobiega chorobom układu sercowo- naczyniowego.

Bądź aktywny – na świeżym powietrzu…

dietetyk_dobry_polecany

Badania dowodzą, że regularny kontakt z zielonymi przestrzeniami to jeden z kluczy do dobrego zdrowia psychicznego i fizycznego. Otoczenie przyrody wspiera człowieka na wiele sposobów – ułatwia odzyskanie równowagi psychicznej, ułatwia zasypianie, pomaga w utrzymaniu kondycji fizycznej i niezależności, a także poprawia zdolności intelektualne.

W otoczeniu natury ludzie stają się bardziej otwarci, życzliwi, skłonni do pomocy, wzrasta ich życiowa energia. Przyroda ma w sobie coś  szczególnego, co przynosi korzyści na wielu płaszczyznach. Rekreacja ruchowa na świeżym powietrzu i w otoczeniu zieleni jest źródłem niezwykłych korzyści dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego, a zdrowy styl życia jest nieodłącznym warunkiem bycia FIT.

Tylko i wyłącznie od ciebie zależy, czy będziesz FIT czy FAT.

  Pole Lalondea

 

Przeczytaj również  tekst – jaki mam wpływ na swoje zdrowie.

Napisz lub odpowiedz: