PUŁAPKI DIETETYCZNE

Pułapki dietetyczne:  nr 1 – JESTEM NA DIECIE /

Jeśli będziesz postrzegał zmianę sposobu odżywiania ( dietę) wyłącznie jako sposób na szybkie osiągnięcie celu np. schudnięcie lub poprawę stanu zdrowia,  to  kwestią czasu będzie,  jak cała twoja praca pójdzie na marne. Po osiągnięciu celu prawdopodobnie uznasz, że zdobyłeś trudny cel i w końcu nadeszła pora na zasłużoną nagrodę, czyli powrót do starych nawyków.

 

Pułapki dietetyczne: nr 2 – EFEKT JO-JO /

Jeśli uważasz, że KTOŚ – COŚ wymyśli, by efekt jo-jo  Cię nie dotyczył, to niestety muszę Cię zmartwić. Tylko od Ciebie zależy, czy efekt jo-jo będzie Twoim udziałem. Zmiana przyzwyczajeń i utwardzonych nawyków to naprawdę ciężka praca wymagająca świadomego wysiłku, a nie automatycznego działania. Jeśli dasz sobie czas na „zautomatyzowanie” nowych nawyków, które wyprą stare, to szansa na sukces jest niemal gwarantowana.

 

Pułapki dietetyczne: nr 3 – OD DIETY DO DIETY/

Jeśli jesteś weteranem różnego typu diet,  to prawdopodobnie Twój metabolizm jest bardzo rozregulowany, być może nawet spowolniony. Potraktowałeś swoje ciało jak laboratorium doświadczalne i albo już wiesz, że Twoje doświadczenia nie odniosły skutku albo jeszcze do tego wniosku nie doszedłeś.

 

Pułapki dietetyczne: nr 4 -CZY SZYBKO OZNACZA SKUTECZNIE/

Lepsze są umiarkowane zmiany, niż bardzo radykalne, które są pozornie skuteczne ale krótkotrwałe. Na przykład – lepsza jest umiarkowana aktywność fizyczna, ale systematyczna, niż bardzo wyczerpująca, ale sporadyczna. Lepsze są niewielkie, stopniowe zmiany w sposobie odżywiania,  niż skrajny, ale krótkotrwały radykalizm.

 

 

Pułapki dietetyczne: nr 5 – LICZENIE KALORII/

Nie trzeba liczyć kalorii z ołówkiem w ręku, by mieć ładną sylwetkę. Taki sposób odbiera przyjemność jedzenia sprawiając, że kojarzy nam się ono z liczbami, a nie z przyjemnością i dobrym smakiem. Każdy radykalizm może prowadzić do pewnego rodzaju obsesyjnego myślenia. Nie ignorujmy kaloryczności produktów, ale bardziej zastanówmy się nad podstawowymi błędami żywieniowymi, które popełniamy.

 

Pułapki dietetyczne: nr 6 – PRODUKTY LIGHT/ ZERO KALORII/

Jeśli uwierzyłeś, że schudniesz inwestując w produkty tzw. LIGHT to muszę Cię rozczarować. Nie tędy droga. Po pierwsze,  takie produkty nie są pozbawione kalorii, tylko mają ich ilość na ogół delikatnie ograniczoną. Druga sprawa – w przyrodzie nie ma próżni i jeśli produkt zawiera mniej cukru lub tłuszczu to w tym miejscu pojawia się inny składnik, niekoniecznie najzdrowszy. Produkty light są wyłącznie marketingowym chwytem.

 

Pułapki dietetyczne: nr  7  -TERAZ JUŻ NIC DOBREGO NIE ZJEM/

Jeśli uważasz, że będąc na diecie musisz zrezygnować ze wszystkiego co lubisz, to z pewnością się mylisz. Jeśli jesteś zdrowy i tylko chcesz schudnąć naprawdę możesz pozwolić sobie na odstępstwa. Błędy dietetyczne popełniane sporadycznie nie zgubią Cię. Ważny jest zdrowy rozsądek. Jeśli będziesz kojarzył zdrowe odżywianie wyłącznie z wyrzeczeniami to nawet jeśli osiągniesz cel, będzie on krótkotrwały.

 

…. nr 8 CHCIAŁABYM SCHUDNĄĆ, ALE …/

Jeśli chcesz schudnąć lub być zdrowszym to naprawdę samo „chcę” to za mało. Chcę i coś zrobię w tym kierunku – to już brzmi fajniej i zdecydowanie wiarygodniej. Zacznij dzień z postanowieniem – dziś zrobię  tylko trochę,  ale to będzie mój pierwszy krok w dobrym kierunku ( może zjem śniadanie w domu, może wprowadzę więcej warzyw do menu, może wyrzucę chipsy, colę itd)

 

….nr 9 OPUŚĆ STREFĘ KOMFORTU

http://www.dieta-4u.pl/strefa-komfortu/

 


Bożena Czabaj Brauntsch – ZnanyLekarz.pl

Zmotywuj nas do działania i polub nas na FB

 

 

 


  • Informacje zawarte w tekście nie stanowią indywidualnej porady, mają charakter wyłącznie informacyjny. Po właściwą poradę należy zawsze udać się bezpośrednio do specjalisty.

 

 

Napisz lub odpowiedz: