Wpływ diety na jakość i długość snu
„Sen jest to skracanie sobie życia, w tym celu, aby je przedłużyć.” / Tadeusz Kotarbiński
Sen jest najlepszym sposobem na codzienne zmagania się z problemami, wspomaga regenerację naszego organizmu i daje nam siłę na kolejny dzień. Niestety problemy ze snem stają się w dzisiejszym świecie coraz bardziej powszechne i według danych szacunkowych dotyczą już około 60 % Polaków, szczególnie kobiet. Stawia nas to w czołówce europejskiej.
Sen jest równie ważny dla zachowania zdrowia i długiego życia jak aktywność fizyczna i prawidłowa dieta. Do dziś dnia naukowcy nie poznali pełnych mechanizmów związanych z dobową regulacją snu i odpowiedzi na pytanie, dlaczego sen jest tak ważny dla zdrowia, ale potwierdzają to w 100%.
Każdemu może się zdarzyć jedna, a nawet kilka nieprzespanych nocy. Jednak, jeśli problem pojawia się systematycznie lub trwa tygodniami wymaga konsultacji ze specjalistą.
Istotnym warunkiem prawidłowego i spokojnego snu jest odpowiednia dieta i wieczorne wyciszenie myśli.
„Sen karmi wszystkie żywe istoty. „/ powiedzenie indyjskie
Uwagi praktyczne
Idź spać, kiedy czujesz taką potrzebę.
Kiedy czujesz znużenie i senność, oznacza to, że twój organizm po prostu domaga się snu. Senność jest naturalną wskazówką organizmu. Nie wsłuchując się w potrzeby organizmu, wytrącasz go z naturalnego rytmu.
Spróbuj…
- Staraj się kłaść do łóżka codziennie o tej samej porze.
- Wybierz sie wieczorem na spacer, by dotlenić organizm i wyciszyć myśli.
- Kolację spożywaj 3 godziny przed snem.
- Przed snem unikaj potraw ciężkostrawnych i bogatych w fruktozę.
- Nie śpij za długo, nawet weekendów nie wykorzystuj do nadrabiania „zaległości”.
Dobowy zegar biologiczny
W naszym mózgu jest tzw. dobowy zegar biologiczny, który reguluje procesami zachodzącymi w naszym organizmie – wydzielaniem hormonów, utrzymaniem poziomu cukru, regulacją temperatury ciała. Nasz wewnętrzny zegar wykorzystuje do tego impulsy ze środ
owiska – światło słoneczne, dźwięki.
Jeśli pracujesz w systemie zmianowym, na ile to możliwe, postaraj się pomóc sobie w zachowaniu prawidłowej długości snu. Gdy musisz spać w ciągu dnia – zaciemnij okna, wyłącz wszystkie światła, wyłącz źródła dźwięku. Zadbaj o ciszę i spróbuj zasnąć.
Drzemka za dnia
Drzemka za dnia jest wskazana dla zregenerowania sił organizmu, ale…. – tylko krótka ( wystarczy 15-30 minut).
Dieta a sen
Wiadomo, że niektóre substancje w naszym pożywieniu mają wpływ na sen. Kofeina zawarta w kawie, napojach typu cola, czy napojach energetycznych, teina zawarta w herbacie, czy sama czekolada – utrudniają spokojne zasypianie. Przyczyn bezsenności może być wiele. Stres wywołany zdarzeniem życiowym, duży niepokój, depresja, nierozwiązane problemy, a czasami nawet sam lęk przed kolejną nieprzespaną nocą.
Do łóżka nie powinniśmy się kłaść po obfitym i ciężko strawnym posiłku, ale też nie powinniśmy być głodni, np. rezygnując z kolacji.
Przed snem dobrze jest wybić napoje mleczne np. mleko z miodem, odpowiednią herbatę ziołową. Kilka godzin przed snem powinniśmy unikać mocniejszych wrażeń, nie męczyć naszego umysłu rozwiązywaniem ciężkich problemów, a naszego ciała bardzo forsownym wysiłkiem. Odprężenie przy dobrej książce, relaks w miłej atmosferze i dobra herbatka na pewno wpłyną korzystnie na nadejście snu.
Wieczorem można spróbować jeść banany, zwłaszcza dojrzałe, które zawierają w swym składzie tryptofan – naturalny antydepresant, związek chemiczny z grupy aminokwasów, który wzmaga wydzielanie serotoniny ( hormonu szczęścia) korzystnie wpływając na nasz nastrój.
Dieta powinna być urozmaicona, bogata w witaminy z grupy B, magnez i inne składniki wpływające kojąco na układ nerwowy.
Indywidualna dieta on-line
Kontakt
Bożena Czabaj Brauntsch – ZnanyLekarz.pl
- Informacje zawarte w tekście nie stanowią indywidualnej porady, mają charakter wyłącznie informacyjny. Po właściwą poradę należy zawsze udać się bezpośrednio do specjalisty.
Napisz lub odpowiedz: