Przedwczesne siwienie

Czy mamy wpływ na spowolnienie procesu siwienia

 

Dlaczego siwiejemy

 

Wraz z wiekiem spodziewamy się  pewnych zmian zachodzących  w naszym organizmie i wyglądzie, jednak jeśli pojawiają się zbyt szybko stanowią dla nas źródło niepokoju.

W zakresie wyglądu zewnętrznego, prędzej czy później większość z nas doświadczy siwienia włosów. Ponieważ problem ten dotyczy  zwykle osób w  starszym wieku, niepokojące jest, gdy siwienie pojawia się u młodych kobiet i  mężczyzn. Bywa, że niektórzy z nas doświadczają przedwczesnego siwienia już po 20 roku życia. Naukowcy generalnie zgadzają się, że po 30 roku życia szansa na pojawienie  siwych włosów wzrasta 10-20% co 10 lat.

 

Przedwczesne siwienie wyzwala wiele pytań….

 

Co powoduje, że niektórzy siwieją przedwcześnie?

Co można zrobić,  jeśli mamy problem z przedwczesnym siwieniem włosów?

Dlaczego włosy siwieją?

 

Nasze włosy zbudowane są  z białka zwanego keratyną, a za ich kolor odpowiedzialny jest barwnik zwany melaniną. Od rodzaju i liczby cząsteczek melaniny w cebulce włosa zależy jego kolor. U blondynów zawartość melaniny jest niska, u brunetów wysoka.  Czasami można zauważyć, że w okresie dojrzewania, aż  do wczesnych lat 20.  włosy zmieniają kolor o jeden odcień – zazwyczaj na ciemniejszy. Dzieje się tak, ponieważ organizm produkuje więcej melaniny. Tak długo jak  nasz organizm będzie produkował wystarczającą ilość melaniny zachowamy nasz kolor włosów. Z  wiekiem, produkcja melaniny zmniejsza się, co powoduje szarzenie włosów, następnie ich siwienie, aż do osiągnięcia całkiem białego koloru.

Co zrobić, by organizm cały czas produkował wystarczającą ilość melaniny?

 

Przeczytaj – niezwykła pokrzywa

 

Pokrzywa_dieta-4u.pl_dietetyk

Włosy a stan krwi

 

Wg medycyny Wschodu włosy są jednym ze wskaźników jakości krwi. Zgodnie wytycznymi medycyny Wschodu poprzez poprawę jakości krwi można leczyć wypadanie i przedwczesne siwienie włosów. Pokrzywa jako bogate źródło chlorofilu ma duże znaczenie dla poprawy jakości krwi, a co za tym idzie wyglądu włosów.

 

Siwienie  związane  z genami

 

Wieloletnie badania naukowców wykazują związek pomiędzy siwieniem włosów a obecnością określonych  genów (IRF4).

Badania wykazały, że gen odpowiedzialny za siwienie jest powodem około 30% przedwczesnego siwienia, pozostałe  70%  są spowodowane innymi czynnikami.

 

Siwienie a starzenie się organizmu

 

Inne badania wykazały zależność pomiędzy siwieniem a wiekiem.  Wraz ze starzeniem się organizmu mniejsza ilość melaniny skutkuje pojawianiem się większej ilości siwych włosów.  Po 30 roku życia,  z każdym przybywającym nam rokiem prawdopodobieństwo pojawienia się siwych włosów bardzo wzrasta. Wraz z wiekiem obniża się w organizmie poziom wielu składników mineralnych. Jest to związane z gorszą przyswajalnością składników pokarmowych i częstszym występowaniem przewlekłych schorzeń.  Między innymi obniżeniu ulega poziom krzemu, którego niedobór znacząco wpływa na siwienie włosów i większą ich łamliwość.

 

Dziedziczne skłonności do siwienia włosów

 

Uwarunkowania genetyczne również odrywają rolę w siwieniu włosów. Jeśli w naszej rodzinie istnieje  problem przedwczesnego siwienia, to jest bardzo prawdopodobne, że również u nas ten problem się pojawi.

Istnieją wielopokoleniowe rodziny, w których kolejne pokolenia zaczynają przedwcześnie siwieć,  i odwrotnie – rodziny, których problem siwienia w ogóle nie dotyczy.

 

Przedwczesne siwienie a palenie papierosów

 

Udowodniony jest związek  pomiędzy paleniem papierosów i pojawieniem się przedwczesnej siwizny. British Medical Journal przeprowadził badania nad zależnością pomiędzy przedwczesnym siwieniem a systematycznym paleniem papierosów. U palaczy, generalnie występuje tendencja do przedwczesnego starzenia się organizmu i związanych z tym delikatnych zmian rysów twarzy czy szybszym niż u osób niepalących pojawieniem się zmarszczek. Podobne tendencje występują w zakresie siwienia włosów.

 

Siwienie a stres oksydacyjny, antyoksydanty

 

Stres oksydacyjny i  przedwczesne siwienie włosów są ze sobą ściśle powiązane. Stres oksydacyjny  jest stanem braku homeostazy – równowagi w organizmie, której zaburzenie prowadzi do przedwczesnego starzenia się organizmu, którego objawem jest siwienie włosów.

W walce ze stresem oksydacyjnym ważna jest odpowiednia dieta bogata w antyoksydanty. Badania wśród osób, których dotyczył problem  przedwczesnego siwienia wykazały  niższy poziom antyoksydantów, niż u osób, których problem siwienia nie dotyczył.

 

 

Jak uniknąć stresu oksydacyjnego:

 

dieta-4u.pl_witamina_C (1280x720)

 • Spożywaj żywności, która zawiera duże ilości przeciwutleniaczy– wszystkie warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, orzechy, kiełki, itd….
 • Spożywaj produkty bogate w witaminę E, która, jako witamina młodości ma szczególny wpływ na nasz wygląd i poprawę kondycji włosów,
 • Ważne są również:  cynk, miedź, żelazo, krzem, witamina C.
 • Jedz urozmaicone posiłki, by uniknąć niedoborów  żywieniowych. Brak jednego składnika, może zadziałać jak efekt domina i nakręcić spiralę problemów.dieta-4u.pl_dietetyk_karoten
 • Spożywaj  produkty bogate w kwasy omega- 3, które wykazują silne działanie prozdrowotne, mają działanie przeciwzapalne i wpływają pozytywnie na kondycję naszego organizmu i  na zdrowy wygląd włosów. Ich źródłami są: tłuste ryby morskie, oleje: rzepakowy i lniany.
 • Niektóre badania naukowe wykazały, że przedwczesne siwienie włosów ma związek  z niedoborem witaminy B12, jak również niskiej zawartości żelaza, wapnia i witaminy D3.

 

 

Stres, silne przeżycia emocjonalne, depresja a przedwczesne siwienie

 

Z powodu silnych, negatywnych emocji można przedwcześnie osiwieć.  Proces ten zachodzi bardzo szybko, czasem w przeciągu kilku dni.

 

Siwienie a choroby

 

 • Otyłość –  niektóre badania sugerują związek pomiędzy otyłością a szybszym pojawieniem się siwych włosów.
 • Tarczyca – choroby związane z tarczycą istotnie wpływają na kondycję włosów.
 • Bielactwo – bielactwo jest chorobą autoimmunologiczną, w której melanocyty (komórki barwnikowe wytwarzające melanocyty)  ulegają zniszczeniu, czego skutkiem są wybarwienia skóry ( białe plamy) i włosów.
 • Nieprawidłowa praca układu hormonalnego – niedobór lub nadmiar melaniny.
 • Wpływ leków na siwienie włosów – opioidy, benzodiazepin.

 

Czynników, które mogą mieć wpływ na siwienie włosów jest bardzo dużo i  do dziś dnia nie są one do końca poznane, stanowiąc przedmiot badań wielu naukowców. Niemniej dobra kondycja organizmu, prawidłowa dieta, odpoczynek, to czynniki, które z pewnością przeciwdziałają w pojawieniu się przedwczesnych oznak starzenia, w tym siwienia.

 

 

Co poprawia kondycję włosów

 

 

Poza racjonalną dietą kondycję włosów można poprawić skrzypem polnym, który działa regenerująco i remineralizująco. Skrzyp polny to bogate źródło krzemu, potasu i flawonoidów, które  korzystnie wpływają na tkanki szybko rosnące takie jak: włosy, paznokcie i skórę.

Również pokrzywa jest ziołem, które wzmacnia stan naszych włosów.

 

Indywidualna dieta on-line
Kontakt

Bożena Czabaj Brauntsch – ZnanyLekarz.pl

 

 

 


 • Informacje zawarte w tekście nie stanowią indywidualnej porady, mają charakter wyłącznie informacyjny. Po właściwą poradę należy zawsze udać się bezpośrednio do specjalisty.

 • Tradycje Wschodnie i nowoczesna wiedza o żywieniu P. Pithfod i inne źródła
 • Tekst ma charakter informacyjny. Właściwą poradę należy zasięgnąć osobiście u specjalisty.

Napisz lub odpowiedz: