Przedwczesne siwienie.

Czy mamy wpływ na spowolnienie siwienia włosów?

Dlaczego siwiejemy?

Wraz z wiekiem spodziewamy się  pewnych zmian zachodzących  w naszym organizmie i wyglądzie, jednak jeśli pojawiają się zbyt szybko stanowią dla nas źródło niepokoju.

W zakresie wyglądu zewnętrznego, prędzej czy później większość z nas doświadczy siwienia włosów. Ponieważ problem ten dotyczy  zwykle osób w  starszym wieku, niepokojące jest, gdy siwienie pojawia się u młodych kobiet i  mężczyzn. Bywa, że niektórzy z nas doświadczają przedwczesnego siwienia już po 20 roku życia. Naukowcy generalnie zgadzają się, że po 30 roku życia szansa na pojawienie  siwych włosów wzrasta 10-20% co 10 lat.

Przedwczesne siwienie wyzwala wiele pytań….

Co powoduje, że niektórzy siwieją przedwcześnie? Co można zrobić,  jeśli mamy problem z przedwczesnym siwieniem włosów? Dlaczego włosy siwieją?

Nasze włosy zbudowane są  z białka zwanego keratyną, a za ich kolor odpowiedzialny jest barwnik zwany melaniną. Od rodzaju i liczby cząsteczek melaniny w cebulce włosa zależy jego kolor. U blondynów zawartość melaniny jest niska, u brunetów wysoka.  Czasami można zauważyć, że w okresie dojrzewania, aż  do wczesnych lat 20.  włosy zmieniają kolor o jeden odcień – zazwyczaj na ciemniejszy. Dzieje się tak, ponieważ organizm produkuje więcej melaniny. Tak długo jak  nasz organizm będzie produkował wystarczającą ilość melaniny zachowamy nasz kolor włosów. Z  wiekiem, produkcja melaniny zmniejsza się, co powoduje szarzenie włosów, następnie ich siwienie, aż do osiągnięcia całkiem białego koloru. Co zrobić, by organizm cały czas produkował wystarczającą ilość melaniny?

Włosy a jakość krwi.Pokrzywa_dieta-4u.pl_dietetyk

Wg  medycyny Wschodu włosy są jednym ze wskaźników jakości krwi. Zgodnie wytycznymi medycyny Wschodu poprzez poprawę jakości krwi można leczyć wypadanie i przedwczesne siwienie włosów. Pokrzywa jako bogate źródło chlorofilu ma duże znaczenie dla poprawy jakości krwi, a co za tym idzie wyglądu włosów.

Siwienie  związane  z genami.

Wieloletnie badania naukowców wykazują związek pomiędzy siwieniem włosów a obecnością określonych  genów (IRF4).

Badania wykazały, że gen odpowiedzialny za siwienie jest powodem około 30% przedwczesnego siwienia, pozostałe  70%  są spowodowane innymi czynnikami.

 

Starzenie się organizmu a siwienie.

Inne badania wykazały zależność pomiędzy siwieniem a wiekiem.  Wraz ze starzeniem się organizmu mniejsza ilość melaniny skutkuje pojawianiem się większej ilości siwych włosów.  Po 30 roku życia,  z każdym przybywającym nam rokiem prawdopodobieństwo pojawienia się siwych włosów bardzo wzrasta. Wraz z wiekiem obniża się w organizmie poziom wielu składników mineralnych. Jest to związane z gorszą przyswajalnością składników pokarmowych i częstszym występowaniem przewlekłych schorzeń.  Między innymi obniżeniu ulega poziom krzemu, którego niedobór znacząco wpływa na siwienie włosów i większą ich łamliwość.

 

Dziedziczne skłonności do siwienia włosów.

Uwarunkowania genetyczne również odrywają rolę w siwieniu włosów. Jeśli w naszej rodzinie istnieje  problem przedwczesnego siwienia, to jest bardzo prawdopodobne, że również u nas ten problem się pojawi.

Istnieją wielopokoleniowe rodziny, w których kolejne pokolenia zaczynają przedwcześnie siwieć,  i odwrotnie – rodziny, których problem siwienia w ogóle nie dotyczy.

Palenie papierosów a przedwczesne siwienie.

Udowodniony jest związek  pomiędzy paleniem papierosów i pojawieniem się przedwczesnej siwizny. British Medical Journal przeprowadził badania nad zależnością pomiędzy przedwczesnym siwieniem a systematycznym paleniem papierosów. U palaczy, generalnie występuje tendencja do przedwczesnego starzenia się organizmu i związanych z tym delikatnych zmian rysów twarzy czy szybszym niż u osób niepalących pojawieniem się zmarszczek. Podobne tendencje występują w zakresie siwienia włosów.

Stres oksydacyjny, antyoksydanty.

Stres oksydacyjny i  przedwczesne siwienie włosów są ze sobą ściśle powiązane. Stres oksydacyjny  jest stanem braku homeostazy – równowagi w organizmie, której zaburzenie prowadzi do przedwczesnego starzenia się organizmu, którego objawem jest siwienie włosów.

W walce ze stresem oksydacyjnym ważna jest odpowiednia dieta bogata w antyoksydanty. Badania wśród osób, których dotyczył problem  przedwczesnego siwienia wykazały  niższy poziom antyoksydantów, niż u osób, których problem siwienia nie dotyczył.

Jak uniknąć stresu oksydacyjnego:dieta-4u.pl_witamina_C (1280x720)

 • Spożywaj żywności, która zawiera duże ilości przeciwutleniaczy– wszystkie warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, orzechy, kiełki, itd….
 • Spożywaj produkty bogate w witaminę E, która, jako witamina młodości ma szczególny wpływ na nasz wygląd i poprawę kondycji włosów,
 • Ważne są również:  cynk, miedź, żelazo, krzem, witamina C.
 • Jedz urozmaicone posiłki, by uniknąć niedoborów  żywieniowych. Brak jednego składnika, może zadziałać jak efekt domina i nakręcić spiralę problemów.dieta-4u.pl_dietetyk_karoten
 • Spożywaj  produkty bogate w kwasy omega- 3, które wykazują silne działanie prozdrowotne, mają działanie przeciwzapalne i wpływają pozytywnie na kondycję naszego organizmu i  na zdrowy wygląd włosów. Ich źródłami są: tłuste ryby morskie, oleje: rzepakowy i lniany.
 • Niektóre badania naukowe wykazały, że przedwczesne siwienie włosów ma związek  z niedoborem witaminy B12, jak również niskiej zawartości żelaza, wapnia i witaminy D3.

 

Stres, silne przeżycia emocjonalne, depresja a przedwczesne siwienie.

Z powodu silnych, negatywnych emocji można przedwcześnie osiwieć.  Proces ten zachodzi bardzo szybko, czasem w przeciągu kilku dni.

Choroby a siwienie włosów.

 • Otyłość –  niektóre badania sugerują związek pomiędzy otyłością a szybszym pojawieniem się siwych włosów.
 • Tarczyca – choroby związane z tarczycą istotnie wpływają na kondycję włosów.
 • Bielactwo – bielactwo jest chorobą autoimmunologiczną, w której melanocyty (komórki barwnikowe wytwarzające melanocyty)  ulegają zniszczeniu, czego skutkiem są wybarwienia skóry ( białe plamy) i włosów.
 • Nieprawidłowa praca układu hormonalnego – niedobór lub nadmiar melaniny.
 • Wpływ leków na siwienie włosów – opioidy, benzodiazepin.

 

Czynników, które mogą mieć wpływ na siwienie włosów jest bardzo dużo i  do dziś dnia nie są one do końca poznane, stanowiąc przedmiot badań wielu naukowców. Nie mniej, dobra kondycja organizmu, prawidłowa dieta, odpoczynek,  z pewnością przeciwdziałają w pojawieniu się przedwczesnych oznak starzenia się, również –  siwienia.

Co poprawia kondycję włosów?

Poza racjonalną dietą, kondycję włosów można poprawić skrzypem polnym, który działa regenerująco i remineralizująco. Skrzyp polny jako bogate źródło krzemu, potasu i flawonoidów korzystnie wpływa na tkanki szybko rosnące takie jak: włosy, paznokcie i skórę.

Również pokrzywa wpływa korzystnie na poprawę kondycji włosów.

Więcej na temat pokrzywy znajdziesz niezwykła pokrzywa Pokrzywa_dietetyk_dieta-4u

 

Zapraszam do przeczytania o wpływie diety na skórę.  uroda_dieta-4u_dietetyk

 

 

 • Tradycje Wschodnie i nowoczesna wiedza o żywieniu P. Pithfod i inne źródła
 • Tekst ma charakter informacyjny. Właściwą poradę należy zasięgnąć osobiście u specjalisty.

Napisz lub odpowiedz: