Strefa komfortu

Posted In: Porady

Tagi:

STREFA KOMFORTU a odchudzanie.

Ile razy w życiu myślałeś o zmianach…

Bardzo chcemy coś zmienić, jednak czas płynie, a my czujemy się coraz bardziej sfrustrowani, bo poza myśleniem o zmianie,  nic tak naprawdę nie robimy. Bywa, że podejmujemy małe próby, ale tylko zachowawcze, bo gdy pojawiają się problemy, wracamy do naszej strefy komfortu,  w której czujemy się bezpiecznie.

Strefa komfortu dotyczy każdej dziedziny naszego życia.

PRACA – tkwimy w pracy, która jest nieciekawa, nie mamy z niej satysfakcji finansowej, ale boimy się jej zmiany. Nasze obawy podsycamy lękiem, że może w nowej wcale nie będzie lepiej…

ZWIĄZEK – tkwimy w nieudanym związku, bo boimy się radykalnego kroku z obawy przed samotnością, itd…

Nasze dotychczasowe życie jest nam znane i choć nie zawsze nam odpowiada, akceptujemy je, bo czujemy się w nim bezpiecznie.

Chcemy więcej, ale nie chcemy wyjść poza strefę komfortu, bo to  oznaczałoby  ZMIANĘ   dotychczasowego życia i wielu przyzwyczajeń.

ODCHUDZANIE to też zmiana.

Redukcja masy ciała  to też konieczność wyjścia poza strefę komfortu.

Miesiącami myślimy o tym, że chcielibyśmy schudnąć. Czasami nawet podejmujemy próby zmian, ale gdy napotykamy na pierwszą przeszkodę czujemy  stratę, więc szybko wracamy do naszej  sfery komfortu, w której nie jest nam dobrze, ale której tak naprawdę nie chcemy opuścić.dieta-4u.pl_sen

Powtarzamy sobie, że następnym razem się uda, że  kolejną próbę podejmiemy niezwłocznie – od poniedziałku, od nowego miesiąca, od nowego roku itd. Czas leci, a my wraz  z kolejnymi nieudanymi próbami  czujemy rosnącą frustrację i jeszcze większą niechęć do działania. Bywa, że tracimy poczucie własnej wartości, a nasze  niepowodzenie w jednej dziedzinie życia odnosimy szerzej.

Ja działać?

Świadomość zmian, to uświadomienie sobie pewnej straty.

Musisz sobie uświadomić, że  zmieniając coś w swoim życiu, odczujesz  pewną stratę. W przypadku odchudzania będzie to strata związana z rezygnacją z ulubionych produktów lub jedzenia w różnych okolicznościach. Jeśli nie jesteś na to gotowy i nie pogodzisz się z tym,  będziesz miał nikłe szanse na powodzenie. Jednak…..

 

Każda pustka wypełnia się czymś nowym.

By coś zmienić, należy  pogodzić się z faktem, że odchudzanie choć jest wspaniałym celem, który przyniesie wiele korzyści zarówno dla zdrowia jak i samopoczucia, niesie za sobą naprawdę wiele wyrzeczeń,  z którymi będziesz musiał nauczyć się zmierzyć.

Pustka po tzw. stratach związanych z brakiem dostępu do tego, co lubiłeś, szybko  zostanie wypełniona i  tylko od ciebie zależeć będzie,  czym ją wypełnisz-  czy …..

  1. uczuciem przygnębienia, smutku, przykrości i stałym myśleniem o rezygnacji,
  2. uczuciem kontroli nad życiem, radością z drobnych sukcesów, szukaniem nowych możliwości – nowych smaków, potraw, poznawaniem produktów, których nie znasz, a także zwiększeniem wszelkiej aktywności.

Czy jesteś gotowy na zmiany?

Nokia 500 125Nie można jeździć na rowerze, jeśli wcześniej nie podejmie się wielu prób nauki jazdy. Bardzo niewielu osobom udało się usiąść na rower i od razu jechać.

Najczęściej, zanim uda nam się przejechać kilka pierwszych metrów zaliczymy wiele  upadków ( o których może już dziś nie pamiętamy).

Jednak cel jaki sobie wtedy wyznaczyliśmy, był dla nas na tyle ważny, że mimo wielu godzin tych samych prób nie zrezygnowaliśmy.  To prosty przykład, ale odnosi się do wszystkich aspektów życia.

Jeśli schudniesz – będziesz zdrowszy, szybszy, ładniejszy. Wcześniej jednak czeka cię praca i wyrzeczenia. Jeśli będziesz kurczowo trzymał się swojej strefy komfortu lub już przy pierwszych przeszkodach będziesz do niej wracał,  nie dasz sobie szansy na zmianę na lepsze.

Wykorzystaj siłę nawyku!

Skoro złe nawyki kierują naszym zachowaniem i życiem, to również dobre mogą to robić.

Jeśli podobał Ci się nasz tekst, zmotywuj nas do działania i polub nas 🙂


  • Poradnictwo Dietetyczne
  • Dietetyk Katowice
  • ul. Staromiejska 6

 

  • Poradnictwo Dietetyczne
  • Dietetyk Pszczyna
  • ul. Katowicka 55

 

  • Dietetyk on-line

 

 

 

Napisz lub odpowiedz: