Strefa komfortu

STREFA KOMFORTU a odchudzanie

 

Ile razy w życiu myślałeś o zmianach…

Bardzo chcemy coś zmienić, jednak czas płynie, a my czujemy się coraz bardziej sfrustrowani, bo poza myśleniem o zmianie,  nic tak naprawdę nie robimy. Bywa, że podejmujemy małe próby, ale tylko zachowawcze, bo gdy pojawiają się problemy, wracamy do naszej strefy komfortu,  w której czujemy się bezpiecznie.

 

Strefa komfortu dotyczy każdej dziedziny naszego życia

 

Naszej pracy – latami tkwimy w pracy, która jest nieciekawa i  nie mamy z niej satysfakcji finansowej.  Nasze obawy związane ze zmianą pracy podsycamy różnymi lękami, które są mniej lub bardziej  uzasadnione.

Naszych relacji  – tkwimy w nieudanym związku, bo boimy się radykalnego kroku z obawy przed samotnością…

Naszych przyzwyczajeń – również związanych ze sposobem odżywiania się.

 

Choć dotychczasowe życie  nie zawsze nam odpowiada to akceptujemy je, bo czujemy się w nim bezpiecznie ( jest dla nas przewidywalne). Pragniemy zmian, ale boimy się wyjść poza naszą strefę  komfortu.

 

Opuszczenie strefy komfortu to chwilowo możliwy dyskomfort związany ze  zmianą dotychczasowego życia i  przyzwyczajeń

 

 

ODCHUDZANIE to też zmiana

 

Redukcja masy ciała  to też konieczność wyjścia poza strefę komfortu.

Miesiącami myślimy o tym, że chcielibyśmy schudnąć. Czasami nawet podejmujemy próby zmian, ale gdy napotykamy na pierwszą przeszkodę czujemy  stratę/ krzywdę, więc szybko wracamy do naszej  sfery komfortu w której nie jest nam dobrze, ale z wielu powodów wygodnie.dieta-4u.pl_sen

Powtarzamy sobie, że następnym razem się uda, że  kolejną próbę podejmiemy niezwłocznie – od poniedziałku, od nowego miesiąca, od nowego roku itd.

Czas leci, a my wraz  z kolejnymi nieudanymi próbami czujemy rosnącą frustrację i jeszcze większą niechęć do działania. Bywa, że tracimy poczucie własnej wartości, a nasze  niepowodzenie w jednej dziedzinie życia odnosimy szerzej.

 

Ja działać?

 

Świadomość zmian, to uświadomienie sobie pewnej straty

Musisz sobie uświadomić, że  zmieniając coś w swoim życiu, odczujesz  pewną stratę. W przypadku odchudzania będzie to strata związana z rezygnacją z ulubionych produktów lub jedzenia w różnych okolicznościach. Jeśli nie jesteś na to gotowy i nie pogodzisz się z tym,  będziesz miał nikłe szanse na powodzenie. Jednak…..

 

Każda pustka wypełnia się czymś nowym

By coś zmienić, należy  pogodzić się z faktem, że odchudzanie choć jest wspaniałym celem, który przyniesie wiele korzyści zarówno dla zdrowia jak i samopoczucia, niesie za sobą naprawdę wiele wyrzeczeń,  z którymi będziesz musiał nauczyć się zmierzyć.

Pustka po tzw. stratach związanych z brakiem dostępu do tego, co lubiłeś, szybko  zostanie wypełniona i  tylko od ciebie zależeć będzie,  czym ją wypełnisz-  czy …..

 

  1. uczuciem przygnębienia, smutku, przykrości i stałym myśleniem o rezygnacji,
  2. uczuciem kontroli nad życiem, radością z drobnych sukcesów, szukaniem nowych możliwości – nowych smaków, potraw, poznawaniem produktów, których nie znasz, a także zwiększeniem wszelkiej aktywności.

 

Czy jesteś gotowy na zmiany?

 

Nokia 500 125Nie można jeździć na rowerze, jeśli wcześniej nie podejmie się wielu prób nauki jazdy. Bardzo niewielu osobom udało się usiąść na rower i od razu jechać.

Najczęściej, zanim uda nam się przejechać kilka pierwszych metrów zaliczymy wiele  upadków ( o których może już dziś nie pamiętamy).

Jednak cel jaki sobie wtedy wyznaczyliśmy, był dla nas na tyle ważny, że mimo wielu godzin tych samych prób nie zrezygnowaliśmy.  To prosty przykład, ale odnosi się do wszystkich aspektów życia.

Jeśli schudniesz – będziesz zdrowszy, szybszy, ładniejszy. Wcześniej jednak czeka cię praca i wyrzeczenia. Jeśli będziesz kurczowo trzymał się swojej strefy komfortu lub już przy pierwszych przeszkodach będziesz do niej wracał,  nie dasz sobie szansy na zmianę na lepsze.

 

 

Wykorzystaj siłę nawyku! Zmień złe nawyki na dobre!

Skoro złe nawyki kierują naszym zachowaniem i życiem, to również dobre mogą to robić.

 

 

Zmotywuj nas do działania i polub nas na FB

 


Napisz lub odpowiedz: