Suplementy diety

Suplementy diety – obietnice osiągnięcia celu „na skróty”

 

Producenci i sprzedawcy suplementów diety często zachęcają do ich kupna obiecując szybkie osiągnięcie zamierzonego celu.

Zakres obietnic jest szeroki:

 1. suplementy mają  pomóc albo wręcz doprowadzić do uzyskania idealnej masy ciała – jednak, gdyby to było  takie proste, nikt w dzisiejszych czasach nie cierpiałby z powodu nadwagi czy otyłości,
 2. suplementy mają spowalniać procesy starzenia – dlaczego więc czas nieuchronnie odbija się na naszym wyglądzie,
 3. suplementy mają wzmacniać odporność – jednak dlaczego, pomimo ich regularnego spożywania w okresach zwiększonych zachorowań na infekcje, nie stanowią skutecznej ochrony,
 4. i tak dalej – suplementy mają koić nerwy, pomagać w leczeniu  bezsenności, niwelować bóle głowy, brzucha, zwiększać wydolność organizmu….

 

Dlaczego tak chętnie sięgamy po suplementy i wydajemy na nie sporo pieniędzy.

 

 

Suplement jest wygodny. Nie wymaga od nas wyrzeczeń, wysiłku, konsekwencji ….

Wierzymy w obietnice, bo tak jest nam wygodnie, a przekaz medialny jest tak silny i przekonywujący, że chcemy spróbować.

Czym są suplementy…

 

Suplementy są środkami spożywczymi, których zadaniem jest wyłącznie uzupełnienie diety. Jeśli nasza dieta jest prawidłowo zbilansowana (różnorodna), nie ma  potrzeby dodatkowej suplementacji, a suplementacja może być wręcz szkodliwa. Stąd informacja producenta na opakowaniu  brzmiąca:

.

” Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety i zdrowego trybu życia”. 

.

Nasze myślenie jednak często jest następujące:  skoro żyję w pośpiechu i nie mam czasu prawidłowo się odżywiać, lepiej sięgnąć po witaminę w formie suplementu, niż narazić się na niedobory. Często w naszej świadomości suplement jest panaceum na wszelkie  dolegliwości.  Nie do końca jest to właściwe myślenie.

.

 1. Po pierwsze, wiarygodne badania naukowe często nie potwierdzają skuteczności suplementów, które nie są lekami o potwierdzonej skuteczności, tylko środkami spożywczymi.
 2. Po drugie, należy podkreślić, że żaden suplement diety nie zastąpi aktywności fizycznej ani dobrze zbilansowanej diety.
 3. Po trzecie, co najważniejsze –  zgodnie z opinią NIK – Najwyższej Izby Kontroli, rynek suplementów diety w Polsce nie podlega żadnej skutecznej kontroli. Sięgając po suplementy nie mamy pewności tego, co spożywamy, a w obecnym stanie prawnym każdy może wprowadzić na rynek suplement diety deklarując jedynie instytucjom sanitarnym jego skład. Należy podkreślić fakt, że rynek suplementów jest na tyle duży, że nie ma możliwości skontrolowania każdego produktu. Dla przykładu,  badania probiotyków ( w obrębie suplementów diety) wykazały, że w 4 na 11 próbek nie stwierdzono wykazanych na opakowaniu szczepów probiotycznych  lub stwierdzono mniejszą niż deklarowaną ich liczbę. Natomiast w obrocie internetowym znaleziono suplementy, które mogą wykazywać właściwości rakotwórcze, powodować zakażenia dróg oddechowych i dróg moczowych, ,mogą przyczyniać się do powstawania ropni, a także prowadzić do zatruć pokarmowych.

 

W zakresie medycznym pojęcie suplementu brzmi bardziej fachowo, ale zgodnie z prawem suplement diety jest po prostu żywnością.

Zanim sięgniesz po suplement…

 1. Nigdy nie diagnozuj swoich dolegliwości sam, zwłaszcza tych nawracających lub przewlekłych. Nie podejmuj się samoleczenia na podstawie ulotek czy innych informacji, które słyszysz w radiu czy w telewizji.
 2. Pamiętaj, że każdy organizm jest inny, dlatego po właściwą poradę należy udać się do  specjalisty, a przyjmowanie suplementów powinno być poprzedzone odpowiednimi badaniami.
 3. Suplementy diety nigdy nie zastąpią aktywności fizycznej,  dobrze zbilansowanej diety ani snu.

 

Suplementy diety nie są lekami – NIE LECZĄ!

 

Suplementy diety nie są lekami, nie muszą więc wykazywać działania profilaktycznego i leczniczego, w odróżnieniu od leków, które muszą wykazywać działanie opisane w ulotce udowodnione w procesie ich  rejestracji.

Kiedy występuje zasadność suplementacji

 

Suplementy diety mogą być stosowane tylko w wyjątkowych sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze lub gdy ich przyswajanie nie jest do końca możliwe.  Ich stosowanie powinno być poprzedzone odpowiednimi badaniami lub po konsultacji ze specjalistą.

Ryzyko stosowania suplementów

 

Nadmierne spożycie witamin, minerałów czy innych składników, które przekracza górną bezpieczną granicę,  nie przynosi korzyści zdrowotnych, a w wielu przypadkach może być nawet szkodliwe dla zdrowia. Spożywanie suplementów wraz z innymi lekami może też prowadzić do interakcji.

 


Pamiętajmy, że tylko naturalne źródła żywności stanowią najlepsze źródło witamin i innych składników niezbędnych dla naszego zdrowia. Stosując urozmaiconą dietę, bogatą w warzywa i owoce nie narażamy się ani na niedobory ani na przekroczenie górnej dozwolonej granicy spożycia danego składnika. 

Jeśli podobał Ci się nasz tekst, zmotywuj nas do działania i polub nas 🙂Dieta on-line
Kontakt

 • Tekst ma charakter wyłącznie informacyjny. Po indywidualną poradę zawsze udaj się osobiście  do specjalisty.

 • Tekst opracowany częściowo na podstawie informacji ze strony _ www .nik.gov .pl/ aktualnosci/nik -o- dopuszczaniu -d o-obrotu-suplementow-diety

Napisz lub odpowiedz: