Zdrowie….

Posted In: Porady

Tagi: ,

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się  w jakim stopniu zdrowie zależy od ciebie, a w jakim od służby zdrowia czy genów?

 

 

 

Pole zielone

 

Pole Lalonde’a

 

 

Wg M. Lalonde¹ ponad 50%  zdrowia ( 53%) leży właśnie w naszych rękach, a dokładnie w  stylu życia, jako świadomym wyborze naszych zachowań.

W biegu codziennych obowiązków nie myślimy o naszym zdrowiu do momentu, gdy coś zacznie nam dolegać. Dobrze, jeśli możemy jeszcze zapobiec skutkom zaniedbania siebie, gorzej jeśli jest już na to za późno.  W razie pojawienia się choroby musimy podjąć restrykcyjne działania wspomagające nasz organizm, by nie pogorszyć swojego stanu. Często w tym czasie, konieczne jest wykluczenie się  z „normalnego” życia.

Inwestujemy w dom, w samochód, w tzw. lepszą przyszłość, która przecież nie daje nam gwarancji zdrowia, zapominając po drodze, że jakość naszego życia zależy właśnie od niego.

Aby być zdrowym, warto działać, zrozumieć sens tego działania, uwierzyć we własną skuteczność –  po prostu  chcieć zmian na lepsze!

Nie ma wątpliwości co do tego, że odpowiedni styl życia i zbilansowana dieta mogą działać zapobiegawczo lub leczniczo na wiele chorób dietozależnych.

Warto więc zmienić postrzeganie czynników warunkujących nasze zdrowie z akcentów wyłącznie medycznych na szerszy konspekt.     

 

„Człowiek poświęca swoje zdrowie, by zarabiać pieniądze, następnie poświęca pieniądze, by odzyskać zdrowie.” /Dalajlama/

 


 Skoro zdrowie zależy w ponad 50 % od naszego stylu życia, to co składa się na właściwy styl życia?


 

Przede wszystkim:

 

Zbilansowana dieta

Dla utrzymania zdrowia nasz organizm – codziennie, w sposób systematyczny oraz  we właściwych ilościach i proporcjach potrzebuje energii i składników odżywczych.

Więcej w tym macie – tutaj 

 

Aktywność fizyczna

 

 

By zachować zdrowie na długie lata musimy się ruszać! Codzienność nam tego nie ułatwia. Spędzamy wiele godzin przed komputerem, potem przed TV.

….a przecież czasami nie trzeba wiele. Nie musimy chodzić na siłownię czy basen,  jeśli to nam nie odpowiada. Każdy z nas może znaleźć taką formę ruchu, którą lubi i która jest dla niego korzystna zdrowotnie.  Może to być systematyczny marsz, spacer, jazda na rowerze, joga, gimnastyka z innymi lub w domu….

 

 

Umiejętność radzenia sobie ze stresem

 

Niestety długotrwały stres bardzo niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne, ale też fizyczne. Wiele badań dowodzi, że mikroflora jelit w wyniku stresu jest zmieniona i dominują w niej bakterie niekorzystne dla naszego zdrowia.

 

 

Sen 

 

Odpowiednia ilość godzin snu jest nieodzowna dla utrzymania zdrowia.  Okazuje się, że po nieprzespanej nocy mamy większą skłonność do spożywania posiłków węglowodanowych zwłaszcza do słodyczy. Sen ma korzystny wpływ na utrzymanie prawidłowej gospodarki węglowodanowej i hormonalnej.

 

Więcej w tym temacie – tutaj 

 

Indywidualna dieta on-line
Kontakt

Bożena Czabaj Brauntsch – ZnanyLekarz.pl

 


  • Informacje zawarte w tekście nie stanowią indywidualnej porady, mają charakter wyłącznie informacyjny. Po właściwą poradę należy zawsze udać się bezpośrednio do specjalisty.

 

 

———————————————————————————————————————————–

  • M. Lalonde – twórca raportu ” A New Perspective on the Health od Canadians” i koncepcji obszarów zdrowia

Napisz lub odpowiedz: