Granat

Posted In: Owoce

Tagi: , ,

Granat – symbol długowieczności i zmysłowości

Owoc granatu to bogactwo łatwo przyswajalnych polifenoli roślinnych, czyli związków o silnym działaniu antyoksydacyjnym, które spowalniają procesy starzenia i zmniejszają ryzyko zachorowania na wiele chorób. Niektórzy, w owocach granatu dopatrują się właściwości, które przypisuje się afrodyzjakom, a jeszcze inni uważają, że sok pozyskany z granatów gwarantuje długowieczność.

W medycynie i kosmetyce wykorzystywane są zarówno kwiaty granatów, jak i nasiona, okrywy owoców, a także kora korzeni. Skóra granatów zawiera substancje antyoksydacyjne o właściwościach zwalczających mikroby, natomiast miąższ jest bogactwem łatwo przyswajalnych polifenoli, zwłaszcza należących do grupy flawonoidów.

Granat a menopauza i PMS

Zawarte w granacie fitohormony (fitoestrogeny – kemferol, kwercetyna, naringenina, luteolina)  wspomagają gospodarkę hormonalną organizmu, dlatego zalecane są kobietom, u których występują dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym i niemiłe symptomy menopauzy.

 

Granat a libido

W medycynie dalekiego Wschodu granat był składnikiem leków na potencję.

 

Granat a uroda

Sok z granatów ma właściwości odmładzające. Zawarte w soku witaminy i inne związki regenerują skórę, poprawiają jej koloryt, zwiększają ukrwienie, uszczelniają naczynia krwionośne. Wykazują pozytywne działanie przy problemach z trądzikiem i innymi schorzeniami skóry. Preparaty z granatów ( zwłaszcza z jego nasion)  coraz częściej znajdują zastosowanie jako składnik kosmetyków o działaniu przeciwtrądzikowym, przeciwsłonecznych oraz zmiękczających do skóry stóp. Olej z pestek granatu obfituje w fitoestrogeny i polifenole opoźniające procesy starzenia i zmniejszające stany zapalne skóry.

 

Granat a choroby serca

Granat jako bogate źródło związków o działaniu antyoksydacyjnym przeciwdziała uszkodzeniu śródbłonka naczyń krwionośnych i zmianom miażdżycowym ( redukuje powstawanie blaszek miażdżycowych). Zapobiega utlenianiu cholesterolu LDL.

 

Granat a ciśnienie krwi

Sok z jego owoców wykazuje działanie hipotensyjne – obniżające ciśnienie tętnicze krwi.

 

Granat a choroby nowotworowe

Polifenole zawarte w granacie wykazują przekonywujące działanie antynowotworowe poprzez hamowanie kancerogenezy. Działanie to wynika ze współdziałania polifenoli przeciwzapalnych i fitohormonalnych.

 

Sok z granatów może być wykorzystywany jako środek pomocniczy w terapii wielu chorób, nie może zastąpić właściwego leczenia.  Aby zachować terapeutyczny charakter soku należy spożywać go w ilości  1/2-1 szklanki dziennie.

 

 

Jeśli podobał Ci się nasz tekst, zmotywuj nas do działania

 

 

 


Zapraszam do skorzystania z usługi on-line
Kontakt
Zakres usług

 


Tekst ma charakter informacyjny. Po właściwą poradę należy udać się osobiście do specjalisty.

Napisz lub odpowiedz: