Stereotypy. Smukłym być.

Posted In: Porady

Tagi:

Stereotypy. Dlaczego chcemy – „smukłym być”?

 

Czy zdajemy sobie sprawę, że stereotypy rządzą wieloma dziedzinami życia i dotyczą również sfery związanej z żywieniem. Czy zdajemy sobie sprawę, że wybór żywności, a także miejsca, w którym jemy, a nawet wybór towarzystwa, z którym spożywamy posiłki – mogą kreować nasz wizerunek, który jest zarówno informacją dla innych o nas,  jak i poniekąd dla nas o nas samych.

Czy inni oceniają nas na podstawie miejsc, w których spożywamy posiłki?

 

dieta-4u-pl_kolacja1

 

 

Okazuje się, że wybieramy żywność nie tylko ze względów odżywczych i sensorycznych, ale także w celu stworzenia swojego wizerunku publicznego. Ma to uzasadnienie, ponieważ ludzie tworzą swoje wyobrażenia o nas na podstawie naszego wyglądu i preferencji żywieniowych. Jesteśmy inaczej postrzegani odwiedzając lokale modne, prestiżowe, luksusowe, a inaczej, jeśli jesteśmy częstymi bywalcami tanich sieciówek z żywnością fast-food.

Osoby o mocno zaokrąglonej sylwetce,  jedzące „byle co i byle gdzie” często uważane są za leniwe, niesumienne, trudne do współpracy i niekompetentne. Taki stereotyp osób otyłych jest dominujący i choć powszechnie uznawany – jest uproszczony i niesprawiedliwy.

Osoby z dużą otyłością często są poddawane dyskryminacji. Spotykają się z problemem braku akceptacji, co w dalszej konsekwencji przekłada się na ich stan emocjonalny, brak zadowolenia z życia, niską samoocenę, brak motywacji i ograniczenie kontaktów międzyludzkich. Nie wszystkie cechy im przypisywane są negatywne. Często takie osoby uważane są za bardziej towarzyskie, skore do zabawy i otwarte.

Przypisywanie cech charakteru na podstawie wyglądu.

 

Wizerunek osób szczupłych,  spożywających zdrową żywność, jest pozytywny. Osoby takie powszechnie uznawane są za inteligentne, spokojne, sumienne i kompetentne. Z cech negatywnych przypisuje im się mniejsze poczucie humoru.

Okazuje się, że im młodszy jest oceniający,  tym bardziej ulega stereotypom i modom żywieniowym. Młode osoby są bardziej podatne na postrzeganie innych przez pryzmat ich wyglądu fizycznego i nawyków żywieniowych, przypisując im odpowiednio negatywne lub pozytywne cechy osobowościowe.

Umysłowa droga na skróty.

 

Stereotypy definiowane jako ” umysłowa droga na skróty” dają nam bardzo uproszony, niepełny,  a czasami wręcz fałszywy obraz drugiego człowieka.

Czy na pewno albo w jakim stopniu …

  • „ Jesteś tym, co jesz”
  • „Jesteś tym, jak jesz”
  • „Jesteś tym, gdzie jesz”
  • „Jesteś tym, z kim jesz”
  • „Jesteś tym, ile jesz”

Czy często zdarza ci się przypisywać określone cechy danej osobie na podstawie jej wyglądu ( sylwetki), sposobu odżywiania się, czy uogólniając – na podstawie stylu życia….

 

 

dietetyk_katowice_otylosc

 

Zaprasza do przeczytania kilku słów na temat strefa komfortu a odchudzanie.

 



Postanowiłeś schudnąć…  Zrób to, ale rozsądnie!

 

 

W ostatnich latach obserwujemy trend związany z chęcią posiadania szczupłej sylwetki, która stała się kanonem piękna i synonimem zdrowia.

Ponad 70% młodych osób, a zwłaszcza dziewcząt deklaruje chęć odchudzania się. Zjawisko jest tym bardziej niepokojące, że dotyczy coraz młodszych. Jednak problem niewłaściwego odchudzania się dotyczy osób w każdym wieku.  Stosując przypadkowe diety, czy nawet głodówki możemy doprowadzić nie tylko do pożądanego spadku masy ciała, ale również do niedożywienia.

Każda dieta, nawet odchudzająca powinna być zgodna z zasadami prawidłowego żywienia i zawierać odpowiednią ilość węglowodanów, tłuszczów i białka.

Niedożywienie niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji,  w wyniku których dochodzi do zmian w składzie naszego ciała, prowadząc do zaburzeń funkcji fizjologicznych, upośledzenia aktywności fizycznej i psychicznej.

Musimy wiedzieć, że niedożywienie białkowo-energetyczne wiąże się ze znacznym upośledzeniem funkcji układu immunologicznego, wydzielania immunoglobulin, stężenia przeciwciał i produkcji cytokin. Również niedobór składników odżywczych np. cynku, selenu, żelaza, witamin: A, C, E i B6 powoduje zmiany w odpowiedzi immunologicznej organizmu.¹

Objawy niedożywienia to również zmiany w wyglądzie, problemy z koncentracją, apatia, rozdrażnienie a nawet depresja. U dziewcząt i kobiet może dodatkowo wpłynąć na płodność i cykle miesiączkowe.

Nawet niewielki brak określonych składników może zaburzyć funkcje wszystkich układów naszego organizmu.

Zapraszam do przeczytania kilku słów na temat jak przyspieszyć metabolizm.


Jeśli podobał Ci się nasz tekst, zmotywuj nas do działania i polub nas 🙂


/Źródła: ¹ Podstawy żywienia klinicznego – edycja IV/

Dieta on-line

 

Dietetyk Katowice

ul. Staromiejska 6

Dietetyk Pszczyna

ul. Katowicka 55

Dietetyk Tychy

ul. Budowlanych 5

Napisz lub odpowiedz: