Czy mamy wpływ na spowolnienie procesu siwienia
Dlaczego siwiejemy
Wraz z wiekiem spodziewamy się pewnych zmian zachodzących w naszym organizmie i wyglądzie, jednak jeśli pojawiają się zbyt szybko stanowią dla nas źródło niepokoju.
W zakresie wyglądu zewnętrznego, prędzej czy później większość z nas doświadczy siwienia włosów. Ponieważ problem ten dotyczy zwykle osób w starszym wieku, niepokojące jest, gdy siwienie pojawia się u młodych kobiet i mężczyzn. Bywa, że niektórzy z nas doświadczają przedwczesnego siwienia już po 20 roku życia. Naukowcy generalnie zgadzają się, że po 30 roku życia szansa na pojawienie siwych włosów wzrasta 10-20% co 10 lat.
Przedwczesne siwienie wyzwala wiele pytań….
Co powoduje, że niektórzy siwieją przedwcześnie?
Co można zrobić, jeśli mamy problem z przedwczesnym siwieniem włosów?
Dlaczego włosy siwieją?
Nasze włosy zbudowane są z białka zwanego keratyną, a za ich kolor odpowiedzialny jest barwnik zwany melaniną. Od rodzaju i liczby cząsteczek melaniny w cebulce włosa zależy jego kolor. U blondynów zawartość melaniny jest niska, u brunetów wysoka. Czasami można zauważyć, że w okresie dojrzewania, aż do wczesnych lat 20. włosy zmieniają kolor o jeden odcień – zazwyczaj na ciemniejszy. Dzieje się tak, ponieważ organizm produkuje więcej melaniny. Tak długo jak nasz organizm będzie produkował wystarczającą ilość melaniny zachowamy nasz kolor włosów. Z wiekiem, produkcja melaniny zmniejsza się, co powoduje szarzenie włosów, następnie ich siwienie, aż do osiągnięcia całkiem białego koloru.
Co zrobić, by organizm cały czas produkował wystarczającą ilość melaniny?
Przeczytaj – niezwykła pokrzywa
Włosy a stan krwi
Wg medycyny Wschodu włosy są jednym ze wskaźników jakości krwi. Zgodnie wytycznymi medycyny Wschodu poprzez poprawę jakości krwi można leczyć wypadanie i przedwczesne siwienie włosów. Pokrzywa jako bogate źródło chlorofilu ma duże znaczenie dla poprawy jakości krwi, a co za tym idzie wyglądu włosów.
Siwienie związane z genami
Wieloletnie badania naukowców wykazują związek pomiędzy siwieniem włosów a obecnością określonych genów (IRF4).
Badania wykazały, że gen odpowiedzialny za siwienie jest powodem około 30% przedwczesnego siwienia, pozostałe 70% są spowodowane innymi czynnikami.
Siwienie a starzenie się organizmu
Inne badania wykazały zależność pomiędzy siwieniem a wiekiem. Wraz ze starzeniem się organizmu mniejsza ilość melaniny skutkuje pojawianiem się większej ilości siwych włosów. Po 30 roku życia, z każdym przybywającym nam rokiem prawdopodobieństwo pojawienia się siwych włosów bardzo wzrasta. Wraz z wiekiem obniża się w organizmie poziom wielu składników mineralnych. Jest to związane z gorszą przyswajalnością składników pokarmowych i częstszym występowaniem przewlekłych schorzeń. Między innymi obniżeniu ulega poziom krzemu, którego niedobór znacząco wpływa na siwienie włosów i większą ich łamliwość.
Dziedziczne skłonności do siwienia włosów
Uwarunkowania genetyczne również odrywają rolę w siwieniu włosów. Jeśli w naszej rodzinie istnieje problem przedwczesnego siwienia, to jest bardzo prawdopodobne, że również u nas ten problem się pojawi.
Istnieją wielopokoleniowe rodziny, w których kolejne pokolenia zaczynają przedwcześnie siwieć, i odwrotnie – rodziny, których problem siwienia w ogóle nie dotyczy.
Przedwczesne siwienie a palenie papierosów
Udowodniony jest związek pomiędzy paleniem papierosów i pojawieniem się przedwczesnej siwizny. British Medical Journal przeprowadził badania nad zależnością pomiędzy przedwczesnym siwieniem a systematycznym paleniem papierosów. U palaczy, generalnie występuje tendencja do przedwczesnego starzenia się organizmu i związanych z tym delikatnych zmian rysów twarzy czy szybszym niż u osób niepalących pojawieniem się zmarszczek. Podobne tendencje występują w zakresie siwienia włosów.
Siwienie a stres oksydacyjny, antyoksydanty
Stres oksydacyjny i przedwczesne siwienie włosów są ze sobą ściśle powiązane. Stres oksydacyjny jest stanem braku homeostazy – równowagi w organizmie, której zaburzenie prowadzi do przedwczesnego starzenia się organizmu, którego objawem jest siwienie włosów.
W walce ze stresem oksydacyjnym ważna jest odpowiednia dieta bogata w antyoksydanty. Badania wśród osób, których dotyczył problem przedwczesnego siwienia wykazały niższy poziom antyoksydantów, niż u osób, których problem siwienia nie dotyczył.
Jak uniknąć stresu oksydacyjnego:
- Spożywaj żywności, która zawiera duże ilości przeciwutleniaczy– wszystkie warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, orzechy, kiełki, itd….
- Spożywaj produkty bogate w witaminę E, która, jako witamina młodości ma szczególny wpływ na nasz wygląd i poprawę kondycji włosów,
- Ważne są również: cynk, miedź, żelazo, krzem, witamina C.
- Jedz urozmaicone posiłki, by uniknąć niedoborów żywieniowych. Brak jednego składnika, może zadziałać jak efekt domina i nakręcić spiralę problemów.
- Spożywaj produkty bogate w kwasy omega- 3, które wykazują silne działanie prozdrowotne, mają działanie przeciwzapalne i wpływają pozytywnie na kondycję naszego organizmu i na zdrowy wygląd włosów. Ich źródłami są: tłuste ryby morskie, oleje: rzepakowy i lniany.
- Niektóre badania naukowe wykazały, że przedwczesne siwienie włosów ma związek z niedoborem witaminy B12, jak również niskiej zawartości żelaza, wapnia i witaminy D3.
Stres, silne przeżycia emocjonalne, depresja a przedwczesne siwienie
Z powodu silnych, negatywnych emocji można przedwcześnie osiwieć. Proces ten zachodzi bardzo szybko, czasem w przeciągu kilku dni.
Siwienie a choroby
- Otyłość – niektóre badania sugerują związek pomiędzy otyłością a szybszym pojawieniem się siwych włosów.
- Tarczyca – choroby związane z tarczycą istotnie wpływają na kondycję włosów.
- Bielactwo – bielactwo jest chorobą autoimmunologiczną, w której melanocyty (komórki barwnikowe wytwarzające melanocyty) ulegają zniszczeniu, czego skutkiem są wybarwienia skóry ( białe plamy) i włosów.
- Nieprawidłowa praca układu hormonalnego – niedobór lub nadmiar melaniny.
- Wpływ leków na siwienie włosów – opioidy, benzodiazepin.
Czynników, które mogą mieć wpływ na siwienie włosów jest bardzo dużo i do dziś dnia nie są one do końca poznane, stanowiąc przedmiot badań wielu naukowców. Niemniej dobra kondycja organizmu, prawidłowa dieta, odpoczynek, to czynniki, które z pewnością przeciwdziałają w pojawieniu się przedwczesnych oznak starzenia, w tym siwienia.
Co poprawia kondycję włosów
Poza racjonalną dietą kondycję włosów można poprawić skrzypem polnym, który działa regenerująco i remineralizująco. Skrzyp polny to bogate źródło krzemu, potasu i flawonoidów, które korzystnie wpływają na tkanki szybko rosnące takie jak: włosy, paznokcie i skórę.
Również pokrzywa jest ziołem, które wzmacnia stan naszych włosów.
Indywidualna dieta on-line
Kontakt
Bożena Czabaj Brauntsch – ZnanyLekarz.pl
- Informacje zawarte w tekście nie stanowią indywidualnej porady, mają charakter wyłącznie informacyjny. Po właściwą poradę należy zawsze udać się bezpośrednio do specjalisty.
- Tradycje Wschodnie i nowoczesna wiedza o żywieniu P. Pithfod i inne źródła
- Tekst ma charakter informacyjny. Właściwą poradę należy zasięgnąć osobiście u specjalisty.
Napisz lub odpowiedz: